0

Should you switch to LED?

Time to switch to LED’s?
If you’re still using incandescent bulbs, note that LED bulbs have the potential to save you about $20 per year per bulb. A 60-watt-equivalent LED bulb uses only 8 watts, or 13 percent of the energy of a 60-watt incandescent bulb.

Consider their cost in use: A single incandescent bulb that you use for eight hours a day, every day, costs you about $22.00 per year (at the national average of about 13 cents per kilowatt hour). A 60-watt-equivalent LED costs you $3.50 per year. And that’s per bulb– if you use even five bulbs that much, you stand to save nearly $100 per year. LED bulbs cost a few dollars more per unit, but they more than pay for themselves within a year, and most have warranties promising that they’ll last at least three years with average daily use. Either way, you stand to save about a hundred dollars over the guaranteed lifetime of an LED bulb versus using an incandescent. It’s the perfect reason to switch.

If you’ve fully converted to compact fluorescent bulbs, you’re already seeing some savings– but switching to LEDs will save you even more.
If you’ve fully converted to compact fluorescent bulbs, you’re already seeing some savings– but switching to LEDs will save you even more. Compact fluorescent lightbulbs use about a third to a quarter of the energy of incandescents, and two to three times as much energy as LEDs.

If you’re still using incandescent bulbs, note that LED bulbs have the potential to save you about $20 per year per bulb. A 60-watt-equivalent LED bulb uses only 8 watts, or 13 percent of the energy of a 60-watt incandescent bulb. If you’ve fully converted to compact fluorescent bulbs, you’re already seeing some savings– but switching to LEDs will save you even more. And that’s per bulb– if you use even five bulbs that much, you stand to save nearly $100 per year.

Generally speaking, LED bulbs are still expensive compared with four-for-a-dollar incandescents in their heyday. That said, they have come down significantly in price even since our last major iteration of this guide, to the point that the rebates (varying by state and energy provider) that used to play such a big role no longer matter so much. Generally, rebates covered about $10 of the cost of a single bulb. Now, you can easily find a bulb for less than $10, and the cheapest, made by Philips, is available for less than $5.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *